Strona główna
Recenzje, czyli co autorzy sądzą o opisywanych grach Solucje, czyli dokładny opis jak ukończyć grę Ścinki, czyli to, co pisali o grach w czasopismach komputerowych Linki, czyli idź dalej F.A.Q. czyli najczęściej zadawane pytania Autorzy, czyli ludzie odpowiedzialni za ten bajzel :-)
Ciekawostki, czyli to czego nie wiesz o swojej ulubionej grze Ciekawostki, czyli to czego nie wiesz o swojej ulubionej grze
FAQ v.2.0

Pierwsza i podstawowa porada. Pamiętajcie by czytać wszelkie pliki typu *.info, *.nfo, *.diz a w szczególności *.txt. Często to tam zawarte są indywidualne informacje na temat gry.

W moim Windows 98 gra nie chce się odpalić albo zawiesza się.

Spróbuj ją uruchomić z czystego DOSa. By go włączyć, podczas startu systemu trzymaj wciśnięty klawisz F8. Spróbuj odpalić grę w "Tylko wiersz poleceń" lub "Tylko wiersz poleceń trybu awaryjnego". Jeśli masz możliwość wyłączenia karty muzycznej poprzez plik typu setup.exe lub install.exe w folderze z grą, zrób to i w ostateczności wybierz pc speaker.

W moim nowym Windows XP nie mogę uruchomić starszych gier!

Najczęściej chodzi o brak pamięci EMS i XMS którą nowy system Microsoftu ustawia domyślnie na 0. W takim przypadku musisz zmienić ustawienia przy pliku *.exe danej gry i uruchamiać ją z utworzonego skrótu. Czasami może się zdarzyć, że wystąpi komunikat "Przekroczenie dzielenia". Jeśli nie pomoże zaznaczenie opcji "Emulacja zgodnego czasomierza sprzętowego" w Właściwościach/ zaawansowane, należy skorzystać z małych programików spowalniających jak świetny windowsowy CPU Killer 2.0 czy nieco trudniejszy w obsłudze Mo'Slo v.1.32b. Niestety, XP słabo współpracuje ze starszymi grami. Jeśli gra nadal się nie uruchamia, czytaj dalej.

Podczas gry, program prosi mnie o kod którego nie mam!

W takim przypadku sprawdź czy w katalogu z grą nie ma już cracka. Taki crack to maleńki programik, który musisz uruchomić bezpośrenio przed uruchomieniem gry. Jeśli nie znalazłeś cracka pośród plików z grą, zdobądź jeden z masy programów-kombajnów, które zawierają mnóstwo cracków do starszych gier jak doskonałe: RAWCOPY PC V1.0, NeverLock czy Dprotecter V3.2.

Nie mogę zrobić screena poprzez standardowy PrintScreen.

W takim razie najlepiej użyj Screen Thief v2.01. Czego nie uda ci się zrobić Screen Thiefem z pewnością wykona VideoThief v0.07 Czasem autorzy wpisują w kod gry różne rzeczy w tym obrazki, animacje czy muzykę. Wtedy do wyciągnięcia ich będziesz potrzebował Fast Module Extractor.

W DOSie nie działa mi mysz.

Skorzystaj z tego driveru, zajmuje niewiele i działa z urządzeniami pod portem PS/2.

Po uruchomieniu gry pojawia się komunikat - Runtime Error: 200

W takim przypadku ściągnij TPPATCH. Bezpośrednio przed uruchomieniem gry wgraj TPPATCH.EXE, jeśli używasz systemu Windows NT lub XP wgraj NT.BAT.

Po uruchomieniu gry pojawia się komunikat - Divide by Zero

W takim przypadku ściągnij DIVEFIX V2.0. Bezpośrednio przed uruchomieniem gry wgraj DIVEFIX.COM.

Po uruchomieniu gry pojawia się komunikat o braku wing.dll, Vbrun300.dll itp.

Brakujące pliki skopiuj do tych miejsc:
C:\Windows
C:\Windows\System
C:\Widnows\System32
Jeśli gra znów upomni się o jakąś bibliotekę, zajrzyj na: The DLL World.
wing.dll, wing32.dll, Microsoft WinG version 1.0, Vbrun600, Vbrun500, Vbrun400, Vbrun300, Vbrun200, Vbrun100.

Jak rozpakować dane zapisane w formacie *.ddi?

Skorzystaj z programu DiskDupe

Choć po rozpakowaniu pliku, w katalogu z grą jest plik install.exe nie mogę zainstalować gry. Instalator mówi mi, że wystąpił błąd itp.

W 99% będziesz musiał przegrać pliki gry na dyskietki by dopiero z nich uruchomić program install.exe. Jak? Jest kilka możliwości. Po pierwsze sprawdź, czy twój spakowany plik z grą ma w środku inne zip, arj lub rar które w nazwie mają cyferki. Jeśli tak, to zawartość takiego LGOP2-01.ZIP (przykład z gry Leather Goddesses of Phobos 2) to pliki na twoją pierwszą dyskietkę. Czasem po rozpakowaniu pliku z grą, w katalogu docelowym tworzone są foldery. W ostatnim przypadku, jesteś zmuszony sam wybrać i ręcznie przenieść pliki na dyskietki. Szukaj plików z oznaczenimi np.: *.part01, *.001, *.A01. Mała porada: pamiętaj, że plik install musi się znajdować na pierwszej dyskietce!

Nie mogę uruchomić masy starszych gier na moim Windows XP. (2)

Uff... Masz trzy możliwości.
a) najbardziej radykalna ale najskuteczniejsza: zainstaluj sobie Windows 98, najlepiej to zrobić przed instalacją Widnows XP. Wtedy oba systemy ze sobą nie kolidują w MBR.
b) jeśli nie masz możliwości by wykonać pierwszy krok, na szczęście Vlad Romanescu stworzył genialny program VDMSound. Na początku służył jedynie do emulowaniu kart muzycznych z serii Sound Blaster. Obecnie, w wersji 2.0.4 jego funkcje bardzo się rozrosły: teraz emuluje także karty AdLib oraz MPU-401. To nie koniec, steruje pamięciami EMS i XMS, które są potrzebne starym grom i zapewnia obsługę czytników CD-Rom na poziomie sterownika MSCDEX a to jeszcze nie wszystko! Koniecznie zajrzyjcie na stronę domową projektu VDMSound Homepage. Nie zapomnij pobrać najnowszego uaktualnienia VDMSound 2.0.4 "Update 2" oraz graficznej nakładki LaunchPad 1.0.1. Cudo to, zapobiega grzebaniu w plikach konfiguracyjnych VDMSound!
c) jest jeszcze trzeci sposób, jeszcze skuteczniejszy od powyższego. Jeżeli VDMSound zawiedzie, oto twoja ostatnia deska ratunku. Mowa tu o DOSBox czyli po prostu o emulatorze komputera. Obecnie wersja 0.60 obsługuje tryb chroniony co znacznie zwiększyło jego możliwości. Co prawda, opcja ta jeszcze raczkuje, ale już teraz daje zaskakująco dobre efekty. Efektywne działanie tego programu determinuje odpowiednie ustawienie opcji konfiguracyjnych i znów z pomocą przychodzi nam nakładka Doboxfro v0.45. Tak więc zapraszam na DOSBox, a x86 emulator with DOS.

wstecz strona główna